POSTA@ONURERDEN.COM
Bayram Ziyareti Dönüşü Yol Notlarım
Herşeyden

Bayram Ziyareti Dönüşü Yol Notlarım

Onur Erden tarafından yazıldı.

Maalesef maddi hasarlı, yaralanmalı ve ölümlü trafik kazalarının sebepleri var.

İnsanımızın %90'ının otoban kültürü yok. Hız ne olursa olsun, müsait ise sağ şeritten gidilmesi gerektiğini bilmiyorlar.

İnsanımızın %80'inin uzun yol tecrübesi yok. 'bir şekilde gidiyoruz' mantığının ötesine geçmiyorlar.

İnsanımızın yarısında diğer arabaların içinde de insan olduğunun algısı oluşmamış. Oluşmuş ise bile saygısı yok -ki bu daha kötü, umarım ilkidir. Ben gideyim, gerekirse ayılık da yapayım, gerisi önemli değil. Emniyet şeridinden gidenler, toprak yola girip toz kaldıranlar, yola tersten gidenler... En akıllı insanlar bu kısımda...

İnsanımızın %30'u otobanı çöplük gibi kullanıyor. 'mach es, Mehmet!' tartışmalarına itiraz edip ses yükselten gurbetçilerimiz de dahil olmak üzere, sınır kapısında olduğu gibi anadolunun her yerinde otoban kenarına çöplerini, pet şişelerini sallayıveriyor.

İnsanımız, özellikle yerel yönetimde ve Karayolları'nda çalışanlarımız, uyarı ikazını uyarılacak şey her ne ise onun dibine koymayı yeterli sayıyor. 100 metre geriden ikaz etmenin gereksiz ve yersiz olduğunu düşünüyor.

İnsanımız uykuyu almadan araba sürmemek gerektiğini bilmiyor. Ve hatta tek seferde maksimum kilometre gitmenin marifet olduğunu düşünüyor.

En önemlisi bence, insanımız kuralların yalnızca başkaları için olduğunu, onlar uyduğu sürece kendilerinin emniyette olduğunu düşünüyor. Sonra da gazetelerde gördüğümüz, klasikleşmiş ve hatta sıradanlaşmış başlıklar: 'Bayram Tatili Dönüşü Acı Bilanço'

Trafik kurallarına uyun, karşınızda ve aracınızda insan olduğunu unutmayın. Yolunuz açık olsun.

TARİH: 2017-09-07
KATEGORİ: Herşeyden